کارگاه سفال یکی از فرابرنامه های جذاب دبستان در این سال تحصیلی بود که با اشتیاق و نشاط دانش آموزان در این کلاس ها همراه بود . باهم نگاهی به فعالیت های هر کدام از پایه های تحصیلی در کارگاه سفال می اندازیم.

پایه پیش دبستان

نوآموزان عزیزمان ابتدا با گل رس آشنا شدند و از جلسات دوم شروع به ساخت تابلوهای رسی با موضوع های ازاد و مورد علاقه خود کردند در طی چند هفته تابلوها ساخته و به صورت نسبی خشک شدندو بعد از ابر کشی به کوره برای پخت فرستاده شدند.در این فاصله نوآموزان کارهای پرورش خلاقیت از جمله گوش دادن به قصه و ساخت دریافته های خود با گل ،ساخت مجسمه های کوچک و موضوعات مربوط به فصل ها برای افزایش هوش فضایی و افزایش خلاقیت و کمک به دست ورزی انجام دادند.بعد از پخت، کارها توسط نوآموزان رنگ و آماده شد.نوآموزان برا ی عید نوروز حوض های کوچک ماهی ساختند

پایه دوم

دانش آموزان کلاس دوم کار اول خود را با موضوع شب یلدا به صورت تابلوهایی با این موضوع شروع کردند.ابتدا با استفاده از وردنه و برش و اتصال شکل دلخواه را ایجاد کردند سپس با ابرکشی و بعد از خشک شدن ، کارها را با رنگ های لعابی رنگ آمیزی و پرداخت کردند. کارها به کوره رفته در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد پخته و سپس لعاب خوردند و دوباره به کوره رفتند و به دست دانش آموزان عزیزمان رسیدند.
کار دوم بچه ها ساخت بشقاب با استفاده تکنیک پینچ بود که به نسبت کار سخت تری از تابلو بود. به دانش آموزان گفته شد اگر بشقابی با موضوع عید نورورز داشته باشید دوست دارید چه شکلی در آن بکشید؟.بعد از ارائه توضیحات ، دانش آموزان در خانه نقاشی دلخواه مربوط به نوروز را کشیدند و با رنگ های لعابی روی بشقاب خود نقاشی کردند .

پایه سوم

کلاس سومی های در ابتدا شروع به ساخت بشقاب کرده و بعد از پرداخت، آن را به زیبایی به شکل هندوانه نقاشی کردند که بعد از پخت در کوره نتیجه بسیار زیبایی داشت.برای تنوع در بدنه های ساخته شده پیشنهاد دوم برای ساخت قاشق های بزرگ دکوراتیو بود که هرکدام با توجه داشتن رنگ و شکل و طرح متفاوت جلوه ای بی نظیر داشت

پایه پنجم و ششم

دانش آموزان این دو پایه به علت سن بیشتر توان دست ورزی بیشتری دارند ولی اولین بار بود که کار با این مواد را تجربه میکردند . کار اول را به صورت بشقاب نقش برجسته با موضوع شب یلدا و انارخوری با نقاشی های مربوط به شب یلدا آغاز نمودند که نتیجه ای بسیار زیبا در پی داشت و کار دوم خود را به صورت سازه هایی با کاربرد هایی مانند گلدان، لیوان یا جامدادی و یا حتی دکوراتیو به اتمام رساندند.

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[مجموع آرا: 2 میانگین: 3]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *