تا همین چند سال پیش، دنیای کودکان ایرانی اغلب سرشار از جنبش و تحرک و تجربه‌آموزی از طبیعت بود؛ دنیایی واقعی که طبیعت و نشانه‌های آن اعم از خاک، آب، باد، موجود زنده و درخت ملموس هستند و نه محدود در قاب تصویری مجازی که حتی امکان تجربه و کسب خاطره‌ای ماندگار و ساده همچون خاک‌بازی در آن محال و دست‌نیافتنی است. امروز اما جای خالی بسیاری از بازی‌ها و شیطنت‌های کودکانه را در فضاهای سبز و باز عمومی می‌توان براحتی احساس کرد.
کودکان خاموش و غرق دنیای مدرن که بازی‌های کامپیوتری تمام ذهن آنها را پر کرده، فرزندان همان نسلی هستند که بازی را در قلب طبیعت و با سر و صدای زیاد می‌شناخت. بزرگسالان امروز یا همان کودکان دیروز که برای غذا پختن در فضای باز، تاب‌بازی بر شاخه یک درخت، گرفتن قورباغه، چادر زدن در فضای باز، سبزیکاری، وارد شدن به لانه مرغ و خروس‌ها، سوار شدن بر حیوانات چهارپا، آب‌بازی، پیدا کردن لانه گنجشک و زاغی ساعت‌ها وقت صرف می‌کردند و هزار و یک تدبیر کودکانه برای بازی داشتند، اینک پدر و مادر کودکانی هستند که بازی را در فضای مجازی به هر تفریح دیگری ترجیح می‌‌دهند. واقعیت غیرقابل انکار این است که فرزندان ما هم‌اکنون نه‌تنها محیط‌زیستی شکننده و آسیب‌پذیر را به ارث برده‌اند، بلکه حتی اغلب به اندازه‌ای در دنیای مجازی گرفتار شده‌اند که اهمیت شناخت و حفاظت از محیط‌زیست برای آنها مفهومی ندارد. آیا همه اینها انتخاب کودکان ماست؟

فرزندان خود را به طبیعت عادت دهید

تحقیقات، چیزی را که بسیاری از ما به طور شهودی می‌دانیم ثابت کرد: بچه‌هایی که در سال‌های اولیه زندگی‌شان، بیشتر در طبیعت هستند، وقتی بزرگ‌تر شوند، انگیزه بیشتری برای بیرون رفتن دارند و به همین دلیل به عنوان یک بزرگسال، از فواید زیادی برای سلامت بدن، روان و احساسات بهره‌مند می‌شوند. بنابراین، واضح است که هر چه زودتر باید بچه‌ها را به طبیعت عادت دهید.

یادتان باشد: اگر در زمان کودکی‌تان، برای بودن در طبیعت، به اندازه کافی خوش شانس نبودید، برای شروع بیرون رفتن و لذت بردن از خواص بیشمار طبیعت، ابداً دیر نیست. و اگر فرزندانی دارید که چه بهتر! می‌توانید از ویژگی‌های درمانگر طبیعت، همراه با خانواده‌تان بهره‌مند شوید.

ریچارد لوو در کتابش به نام ” آخرین کودک در جنگل ” می‌نویسد، فرهنگ تکنولوژی زده ما، بودن در طبیعت و وقت گذراندن در بیرون را برای بچه‌ها دشوار کرده است، بنابراین از فواید زیاد آن محرومند. اما ما به‌عنوان والدین می‌توانیم این انتخاب را داشته باشیم و زمان ِ سپری کردن در بیرون از خانه را به‌عنوان یک الویت برای کودکان‌مان فراهم کنیم.

مناظری از جنگل زیبای ماهان آمل

سفرهای آقای کلاغ عنوانی است برای اردوهای تفریحی و علمی که دانش آموزان هر بار به یکی از مناطق بکر ، دیدنی و تاریخی سفر می کنند . دانش آموزان ماجراجو در دل طبیعت زیبایی های آن را لمس کرده و راه های حفظ آن را می آموزند . کار گروهی و آشنایی و دوستی با طبیعت و طبیعت گردی از جمله اهداف این سفرهاست .

جنگل نوردی و عبور از چندین رودخانه و آب بازی در مسیر

دیدن خرچنگ های زیبا در کنار رودخانه

جستجو برای یافتن اشیاء قدیمی و یافتن سفال های شکسته و سنگ آسیاب قدیمی

روشن کردن آتش برای خشک کردن لباس ها

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[مجموع آرا: 1 میانگین: 5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *