کدامین دست می‌تواند بر راه تو تور ببندد یا سینه‌ات را نشانه رود؟ تو اوج زیبایی زمینی. کدامین دست توانست بر گلوی تو تیغ کشد؟ چهل سال چشم‌به‌راه میزبانی تو نشستیم، اما این بود، مهمان‌نوازی ما.

او و همه این پرندگان به مهمانی آمده بودند. تا چند ماه سرد سرزمین‌های یخ‌بسته شمالگان را در کنار ما بیاسایند، بخوانند و شادمانه پرواز کنند. ما راه را بر آن‌ها بسته‌ایم و هر روز گروه‌گروه از آن‌ها را شکار می‌کنیم. این بار هم نادرترین مرغ مهمان را؛ مرغ غواص گلوسیاه که پس از چهل سال آمد به سرزمین ما تا از او پذیرایی کنیم؛ اما می‌بینید چه بر سرش آورده‌ایم. این است مهمان‌نوازی ما. این است آنچه که در آموزش‌وپرورش به کودکان دیروز و شکارچیان امروز آموخته‌اند. هستی را بکش! زیبایی را بکش!

 مردم مازندران !

ما با این‌گونه برخورد با زیباترین جلوه‌های طبیعت و هستی، جان و هستی خود را نشانه رفته‌ایم، ما تنها بر گلوی این مرغان تیغ نکشیده‌ایم، بلکه کودکان‌مان را از مهمانی زیباترین پرندگان جهان بازداشته‌ایم. این همه بی‌رحمی برای چه؟ برای کیلویی گوشت؟

تو که این زیباترین پرنده را گرفتی و تو که بر گلوی او تیغ کشیدی، از نفرین زمین بترس. زمین جایگاه دادوستد است. با این دست که دهی با دست دیگر می‌گیری. با زمین و طبیعت با مدارا و دوستی رفتار کن تا آن‌ها دوست تو بمانند.

 

[highlight color=”yellow”]

گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران , هر روز صبح زود در حالی که همه مشغول صرف صبحانه و یا شروع روز هستند، اینجا در بازار فروش پرندگان مهاجر شهر فریدونکنار صدها پرنده از انواع حلال گوشت و حرام گوشت بعضا حمایت شده به همراه برخى از پرندگان شکارى و برخى پستانداران وحشى در سایه نبود نظارت و اعمال قوانین به حراج گذاشته می‌شوند.بعد از گذشت یک ماه از آغاز فصل مهاجرت پرندگان به منطقه سرخرود و فریدونکنار، صید و کشتار انواع پرندگان مهاجر کماکان به قوّت خود باقی است و با فرود جمعیت هاى جدید پرندگان این روند روز به روز افزایش می یابد.روزانه در حدود یک هزار و گاهی تا بیش از دو برابر این تعداد از انواع پرندگان مهاجر در بازار مذکور بدون نگرانی از اجرای مصوبات قانونى سازمان محیط زیست داد و ستد میشوند.البته در نتیجه عدم نظارت و ذى نفع بودن برخى عوامل نظارتى، این بازار محل معامله و خرید و فروش پرندگان صید و شکار شده در سایر مناطق و استان‌های همجوار نیز میباشد.در اول مهرماه اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران در اطلاعیه ای ممنوعیت بکارگیرى روش هاى جدید و ممنوع صید پرندگان بویژه تور هوایى و دام زمینى کرس را اعلام نمود اما صیادان پرنده همزمان با انتشار این اعلامیه با این وجود که هنوز محصول برنج زمین هاى منطقه برداشت نشده بود و عملا امکان صید وجود نداشت اقدام به برپایى تورهاى هوایى نمایشى در کنار جاده ها و مسیرهاى پر تردد کردند تا از همان ابتدا اقتدار خود را در به سخره گرفتن قوانین اعلام کنند.
متاسفانه مسئولین محیط زیست مازندران تا به این لحظه نه تنها هیچ واکنشى در این ارتباط که امروز به شکل واقعى در حال گسترش روزانه است نشان نداده اند بلکه علی رغم درج نرخ مصوب جدید جرائم و مطالبات صید و شکار غیرمجاز در اطلاعیه مذکور، حتى یک مورد پرونده تخلف از بازار علنى فروش پرنده فریدونکنار نسبت به فروش روزانه گونه هاى حمایت شده مانند بوتیمار بزرگ، اردک بلوطى، طاووسک، گیلانشاه و انواع پرنگان شکارى به مراجع قضایى حتى به شکل نمادین ارجاع داده نشده است.به نظر می رسد مسئولین حفاظت محیط زیست استان مازندران این روند غیر قانونى را به حال خود رها کرده و عملا ادامه این دست درازى به میراث طبیعى کشور را همچون گذشته پذیرفته اند.اما همواره این سؤال مطرح میشود که چرا درست در داخل محدوده منطقه ثبت شده پناهگاه حیات وحش فریدونکنار عده اى متخلف، قداره کش و گستاخ به خود اجازه تعرض علنى به حقوق تمام ملت و نسل هاى آینده را داده اند؟چه تفاوتى بین منطقه فریدونکنار و سرخرود مازندران با دیگر مناطق کشور وجود دارد که در این منطقه به بهانه کسب درآمد، دست درازى به میراث طبیعى کشور چنین بى محابا انجام میشود؟

[/highlight]

تصویری از مرغ سر سیاه

تصویری از مرغ غواص سرسیاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *