وقتی میخوای از یکی معذرت بخوای فکر می کنی کار خیلی ساده ای هست ولی توی عمل متوجه می شی که یکی از سخت ترین کارها هست . برای اینکه از یکی عذرخواهی کنیم و اون شخص معذرت خواهی ما رو قبول کنه باید چنتا نکته رو رعایت کنیم . رعایت کردن این نکات به ما کمکم می کنه که وقتی کار اشتباهی انجام دادیم و متوجه اشتباهمون شدیم طرف مقابلمون ما رو ببخشه و اینجوری رابطه ای رو که نزدیک بود خراب شه رو ترمیم کنیم . توی این مقاله به شیوه ی بیان عذر خواهی موثر پرداخته شده . اگه نمی دونین که چجوری باید معذرت خواهی کنین بهتره تا آخر بخونینش

:با روی گشاده با طرف مقابلتان حرف بزنید

وقتی می خواهید از کسی عذرخواهی کنید با روی گشاده با او حرف بزنین و طوری نباشین که طرف فکر کنه دارین تهدیدش می کنین، به این مدل می گن ” ارتباط کامل و یکپارچه” که هر دو طرف به درک مقابل دست پیدا می کنن . این مدل و تکنیک باعث می شه که در دراز مدت دو نفر به شناخت کافی از هم برسن و اثرات مثبتی روی روابطشون داشته باشه .

:از زبان بدن باز و فروتنانه استفاده کنید

حالات و رفتار بدن شما به عنوان یک راه ارتباطی غیر کلامی در نظر گرفته می شود . این حالات به اندازه ی حرف هایی که می خوایید بزنید مهم هستن . نوع ایستادن شما ، طرز استفاده از دست ها و ابرو ها و حالات چهره می تونه تصدیق کننده ی حرف های شما باشه . وقتی برای عذر خواهی اقدام می کنید توجه داشته باشین که از حالت بدن باز و راحت استفاده کنید چون امکان داره حالت بدن بسته باعث بشه که طرف مقابل شما فکر کنه دوست ندارید با اون حرف بزنید و در مقابل شما جبهه بگیره .
– فراموش نکنین که موقع حرف زدن و شنیدن حتما تماس چشمی با طرف مقابلتون برقرار کنین . شما باید به گونه ای عمل کنید که ۵۰ % موقع سخن گفتن و ۷۰% هم موقع گوش دادن با طرف مقابلتون تماس چشمی داشته باشین .
– سعی کنید راحت بایستید و دست هاتونم در حالت راحتی باشن و دست به سینه نایستاده باشین چون ناخودآگاه حالت دفاعی و جبهه گیری به شما دست می ده .

: احساس پشیمانی و همدردی کنین

وقتی یه کار اشتباهی انجام دادین بهتره به اون فرد بگید که از کاری که کردید پشیمون هستید . بگید که می دونین کار بدی کردین و ناراحت کردینش . برای احساسات دیگران ارزش قایل شید .

:مسئولیت پذیر باشین

مسئولیت کار هایی که انجام دادین رو بر عهده بگیرین .توی یک عذر خواهی ویژه فردی که مرتکب اشتباه شده ، اشتباهشو می پذیره و مسئولیتش رو بر عهده می گیره. توی این عذر خواهی فرد صدمه دیده متوجه می شه که فرد به کار اشتباهی که انجام داده فکر کرده   البته سعی کنید بیش از حد خودتون رو مقصر جلوه ندین . یعنی جوری نباشه که آدم تصور کنه شما چقدر موجود وحشتناک و نامهربانی هستین . بهتره توی مسئولیت پذیریتون جانب احتیاط رو هم رعایت کنین ..

چجوری می تونین جبران کنین؟

توی عذر خواهی می تونین به طرف مقابلتون بگین که چیکار می تونین انجام بدین که جبران کننده ی اشتباهتون باشه و باعث شه حالش خوب شه . وقتی دیدید که یه نفر از دست شما ناراحت شده اول کمی فکر کنین و ببینین مشکل اصلی چی هست؟ و بعد به او بگویید که قصد جبران دارید و برای جبرانش حاضرید کاری براش انجام بدید .
:به حرفاش گوش بده

وقتی کسی از شما ناراحت و دلگیره امکان داره بیاد و با شما دربارش حرف بزنه . این مسئله نشاندهنده ی این هست که هنوز از دست شما ناراحته . الانم سوالای خیلی زیادی داره و می خواد از شما بپرسه . بهترین کاری که می تونین انجام بدین این هست که آروم باشین و به حرف هاشون گوش بدین.

:ازش تشکر کنین

:ازش تشکر کنین

در پایان بهش گوش زد کنین که شما دوسش دارید و دلتون نمی خواد به رابطه ای که با او دارید آسیب بزنید و اون شخص خیلی مهمی توی زندگی شماست . و به او بگویید ادامه ی زندگی بدون او برای شما غیر قابل تصور است .

:صبور باشین

اگه عذر خواهی شما پذیرفته نشد ، صبور باشید و از او تشکر کنید که زمانی رو برای شنیدن حرفهاتون به شما اختصاص داد ه و بگویید که مایلین بعدا هم در این باره حرف بزنید .به یاد داشته باشید که وقتی کسی شما رو نمی بخشه به این معنا نیست که کاملا از دستتون نارحته بلکه به این معنیه که زمان لازم داره تا قضیه رو هضم کنه و باهاش کنار بیاد و بتونه ببخشدتون . اگه فردی واقعا برای شما ارزشمنده پس بهش این زمان رو بدین که شما رو ببخشه و انتظار نداشته باشین که بلافاصله به عقب برگرده و بگه ” اوکی همه چی خوبه و من بخشیدمت . ”

http://nojavanshad.irباز نشر از

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *