افزایش مهارت ریاضی، شرکت در مسابقات بین المللی و ریاضی ورزی روزانه اهدافی است که معمولا مدرسه و خانواده در پرورش سواد و مهارت های ریاضی دانش آموزان انتظار دارد. این روزها، شیوه کار بکلی دگرگون شده است، نظام های موفق آموزشی در دنیا چون فنلاند، ژاپن و ایالات متحده، دید همه دست اندرکاران حوزه تربیت را نسبت به برخی مباحث کلاسیک در آموزش بصورت رادیکالی تغییر داده است. مهارت آموزی و خصوصا شیوه های نوین آموزش چون self learning و آموزش معکوس، گرایشهای بسیار موفق در این زمینه اند.
موسسه کاریبو، موسسه ای غیر دولتی است که برنامه افزایش سواد عمومی ریاضی و کمک به دانش آموزان مستعد در شناساندن استعدادهایشان و مهارت ورزی ریاضی را در برنامه دارد. دانش آموزان در طول سال از طریق سامانه کاریبو در هر ماه در یکی از ورکشاپ های آنلاین ان شرکت می کنند، جواب ها و نظرات خود را ثبت می کنند و بازخوردها و آموزشهایی را در یوتوب یا بصورت ویدئو افلاین خواهند گذراند.
زمانی که دانش آموزان در مورد یادگیری شان مورد ارزیابی قرار می گیرند و با دانش آموزان دیگر مقایسه می شوند، یادگیری، دیگر نه یک کار آموزشی بلکه به منشا اضطراب تبدیل می شود، امروزه، زندگی همه ما در تنگناهای اجتماعی و اقتصادی گره خورده است که کوچکترین تراوشهایی از اخبار روزمره، ما را بسرعت در گره هایی ناپیدا می پیچاند، کودکانمان نیز تحت تاثیر همین عقده های روحی، بسرعت به کودکانی مضطرب و ناراحت مبدل می شوند.
دانش آموزانی که در کار خواندن کندتر از بقیه هستند و آهسته تر کتاب می خوانند، در هنگام خواندن در کلاس دچار اضطراب می شوند. هنگام تدریس ریاضیات در دانشگاه به این نکته پی برده ام که درصد زیادی ، حتی از دانشجویان برتر ما که توسط کنکور گلچین شده اند از اضطراب ریاضیات در رنج هستند. دلیل آن حقارتی است که در یادگیری ریاضیات در مدرسه تجربه کرده اند.
حذف اضطراب از آموزش ریاضی بسادگی از طریق تدریس معکوس و ابزارهایی چون کاریبو امکانپذیر است، کاریبو، میزان فهم پذیری کودک را افزایش می دهد و امکانات او را در توسعه سواد ریاضی بهبود می بخشد. بهترین یادگیری زمانی رخ می دهد که با نشاط و سرحال باشید، اضطراب با از بین بردن نشاط، یادگیری را به محاق می برد. کاریبو همراه بازی است و مشخصا بدور از اضطراب است.
همچنین دانش آموزان درباره برخی مباحث خاص ریاضیات، تاریخ ریاضیات و همچنین شیوه های حل مساله، آموزشهای خاصی را فراخواهند گرفت. به این ترتیب یک مدرس ریاضی فوق العاده را بعنوان یک معلم آنلاین به آموزش دهنده های خود اضافه می کنند، شرکت در کاریبو، سطوح متفاوتی دارد و از ساده تا خیلی سخت را شامل می شود. ترکیب پیچیده ترین قضایای ریاضی با بازی و انیمیشن و فیلم، ترکیب دوست داشتنی در آموزش فراهم کرده است.
دبستان پسرانه فروغ دانش، توانسته است که خود را بصورت رسمی و حقوقی، تحت پوشش برنامه ریاضی کاریبو قرار دهد. مدتها قبل از این، مدرسه به ریاضیات کانگورو به عنوان کانالی برای افزایش مهارت ریاضی بچه ها نگاه می کرد، اما بدلیل سودجویی موسسه اجرا کننده و عدم اجرای برنامه های مناسب در همه سطوح ریاضی از برنامه مدرسه کنار گذاشته شد، البته این به معنای بی ارزش بودن تفکر کانگورو نیست، اهدافی که موسسه بین المللی کانگورو دنبال می کند در دستان موسسات سودجو به ابزار دیگری برای کسب درآمد تبدیل شده است و از تمام اهداف لذت ریاضیات برای همه به دور افتاده است.
کاریبو، جذاب تر و دوست داشتنی تر از کانگورو است و بچه های بیشتری می توانند با ان ارتباط برقرار نمایند. سیستم جوایز همراه با آن امکان درست کردن یک گیفت استور را به عنوان پاداش حل مساله می دهد

خانواده هایی که علاقمند به این هستند که در خلال تعطیلات طولانی تابستانه که نزدیک به ۵ ماه است، دانش آموزانشان بصورت مناسب از یک آموزش ریاضی به همراه certificate رسمی و بین المللی بهره ببرند، آمادگی مناسب شرکت در المپیادهای ریاضی را بدست آورند، خود را با دیگر دانش آموزان جهان بسنجند و همینطور بصورت فوق العاده ای یک سکوی جذاب آموزش ریاضی را برای کودکانشان تهیه نمایند، به نامه ثبت نام موسسه کاریبو که در خلال هفته جاری به دستشان می رسد، توجه نشان دهند.
کاریبو یک موسسه غیردولتی است که بودجه آن از طریق سازمان یونسکو پرداخت می شود و خدمات آن برای مدارس تحت پوشش آن رایگان است. زبان فارسی، بعد از شرکت مدرسه فارسی زبان فروغ دانش پسرانه، اکنون یکی از زبانهای رسمی کاریبو است. بنابراین نگران انگلیسی بودن آموزشها، آزمونها و مفاد درسها نباشید

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[مجموع آرا: 3 میانگین: 2.3]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *