فاز دوم پروژه ساخت آسمان نما با نصب پوشش آن تکمیل شد .

در ادامه فضای داخلی آسمان نما رنگ آمیزی و پرده نمایش نصب خواهد شد و پس از خریداری تجهیزات داخلی از قبیل صندلی های مخصوص و تجهیزات الکترونیکی ، آسمان نما آماده بهره برداری خواهد شد .

آسمان نما شبیه ساز واقعی آسمان

شبیه سازها (Simulators ) مهمترین ابزار آموزشی در بسیاری از شاخه های علوم و فنون هستند. بر اساس مهم ترین نظریه های علمی در مورد انتقال تجربیات و آموزش علوم، مواجه کردن شخص با وضعیت مشابه واقعیت از طریق شبیه سازی شرایط و رویدادهای واقعی، بیشترین تاثیر را در یادگیری دارد. از جمله رشته هایی که به کمک شبیه سازی آموزششان دگرگون شده می توان به هوانوردی، دریانوردی، نظامی و حفاظتی، زمین شناسی و ستاره شناسی اشاره نمود.

شبیه سازهای نجومی نقش بی نظیری در آموزش دانش نجومی داشته و دارند. آموزش و انتقال مفاهیمی مانند حرکات نجومی، کره سماوی، مدارهای سیاره ای، صورت های فلکی و بررسی رویدادهای نجومی، سفری به بیرون از منظومه شمسی و از دور نگاهی به سیستم آن به سادگی با شبیه ساز آسمان( آسمان نما ) به بهترین شکل ممکن امکان پذیر است.

غیر ممکن است همه ی ما در طول زندگیمان بتوانیم به مریخ قدم بگذاریم.

آسمان نما یا افلاک نما ابزاری بی نظیر برای نمایش آسمان و آشنایی با زیبایی ها و مبانی نجوم در مدارس، دانشگاه ها، مراکز فرهنگی و تفریحی است. در حالی که پیش از این تهیه ی آسمان نمایی کامل به بودجه ای چند میلیون دلاری نیاز داشت که فقط از عهده ی شهرداری ها و سازمان های بزرگ بر می آمد، آسمان نماهای دیجیتال امروز با هزینه ای حدود صد بار کمتر، امکان تجربه ی این ابزار آموزشی را برای بسیاری از مراکز آموزشی و فرهنگی در جهان فراهم کرده اند.

ژاپن و ایالات متحده بیشترین آسمان نماها را دارند. در ایالات متحده به ازای هر صدهزار نفر یک آسمان نما فعال است – از گنبد حدود ۲۰ متر با ظرفیت چند صد نفر تا گنبدهای بادی کوچک ۳ تا ۴ متری در مدارس و مراکز آموزشی کوچک، اکنون آسمان نماهای جهان، سالانه پذیرای صدها میلیون بازدید کننده اند. بازدید کننده هایی که وقتی از در آسمان نما به بیرون پا می گذارند با تمام وجود شگفتی و زیبایی گیتیی را حس می کنند. در ایران تعداد آسمان نماهای مدرن بسیار کم است (اگرچه آسمان نماهای کوچک مناسب کلاس درس با گنبد چتری۲ متری در سطحی وسیع عرضه شده اند اما کیفیت و امکانات آسمان نماهای کوچک کلاسی – خانگی قابل مقایسه با آسمان نمای دیجیتال نیست). متأسفانه بسیاری از شهرهای بزرگ و بهترین مراکز آموزشی و فرهنگی کشورمان هنوز آسمان نمایی ندارند، در حالی که این ابزار به بخشی الزامی در فعالیت های علمی فرهنگی شهرها و مراکز آموزشی کشورهای توسعه یافته تبدیل شده است. این مراکز علاوه بر استفاده ی آموزشی از این ابزار برای دانشجویان و دانش آموزان، از آن برای نمایش های سرگرم کننده و میهیج برای مردم بهره می برند و به کمک جلوه های آسمان و عظمت کیهان می کوشند فرهنگ علمی اجتماعی مردم منططقه ی خود را ارتقا دهند.

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[مجموع آرا: 1 میانگین: 5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *