برخلاف تصور عموم مردم که کودکشان صرفاً در محیط‌های اجتماعی، روابط اجتماعی و مهارت‌ها را یاد می‌گیرد، امروزه تحقیقات نشان می‌دهد که کودکان مهارت های اجتماعی را نخست از والدینشان آموخته و این مهارت‌ها را در محیط‌های اجتماعی مثل مهد و مدرسه تمرین و تکرار می‌کنند. لذا مهارت‌ های اجتماعی به توانایی‌هایی مثل خودکنترلی، یکدلی و ارتباط کلامی بستگی دارد که می‌بایست توسط والدین به کودک آموزش داده شود.

برخی از والدین بر این باور هستند که حتماً باید کودکشان به مهدکودک برود تا مهارت‌ های اجتماعی را در ارتباط با دوستانش یاد بگیرد اما همیشه این طور نیست. آنها به تنهایی نمی‌توانند مهارت‌هایی مثل شریک شدن در اسباب بازی‌ها و همکاری و خودکنترلی را یاد بگیرند و چون هدف بسیاری از مهدکودک‌ها این نیست که چنین آموزش‌هایی را به کودک بدهند، بنابراین برخی کودکان تا بزرگسالی‌شان به این مهارت‌ها نمی‌رسند. از این رو والدین نقش اساسی در پرورش مهارت‌ های اجتماعی کودکان دارند.

باید بگوییم که تنها والدین هستند که می‌توانند هیجانات و عواطف کودکشان را درک کنند. مسائل را از دریچه چشم او ببینند. تعاملات اجتماعی را با سطح رشدی کودک هماهنگ کنند. هیجانات کودکشان را به طور کلامی توصیف کنند و در نتیجه، هیجانات خودشان را تنظیم و کنترل کنند. از این رو موارد زیر به شما کمک خواهد کرد تا مهارت‌ های اجتماعی فرزندتان را بالا ببرید.

راهکارهای ساده برای بالا بردن مهارت‌ های اجتماعی کودکان

ـ هیجانات را به کودکتان یاد دهید: با او درباره احساساتش حرف بزنید. احساسات خودتان را نیز برای او توصیف کنید: «وقتی تو به من توجه نمی‌کنی، من خیلی ناراحت می‌شوم!» برای او توضیح دهید که چه موقعیت‌هایی آدم‌ها را خوشحال و چه موقعیت‌هایی او را ناراحت می‌کند. وقتی این احساسات و دلایل را توضیح می‌دهید، کودک یاد می‌گیرد که چگونه احساساتش را نظم ببخشد و آنها را در موقعیت‌های مختلف اجتماعی بروز دهد.

ـ به کودکتان عشق بورزید: با او مثبت و محبت‌آمیز حرف بزنید. کودکتان در این شرایط احساس امنیت می‌کند و در موقعیت‌های اجتماعی جدید انطباق بیشتری پیدا می‌کند. همچنین آنها ظرفیتشان را برای یکدلی نسبت به دوستانشان رشد می‌دهند زیرا از شما یاد گرفته‌اند که نسبت به علامت‌ها و نشانه‌های افراد حساس بوده و چگونه با دیگران یکدلی و همکاری کنند.

ـ نگرش حل مسأله را تشویق کنید: وقتی کودکتان با دوستش دچار چالش می‌شود، او را تشویق به رفتار و نگرش سازش‌گرا کنید. شما می‌توانید کودکتان را تشویق کنید که از طریق بررسی راه حل‌های اجتماعی، مسائلش را حل کند. نخست به او اجازه دهید تا از طریق بارش مغزی تمامی راه حل‌هایی را که به ذهنش می‌رسد، بیان کند. از او بخواهید بهترین راه حل را شناسایی کرده و به او کمک کنید تا آن را به کار گیرد.

ـ وقتی کودکتان عصبانی است، آرام و حمایتگر باشید: وقتی والدین به هیجانات منفی کودکشان با آرامش پاسخ می‌دهند، کودکان کمتر احتمال دارد که عواطف منفی را نسبت به دوستانشان بروز دهند. این قبیل والدین به کودکشان نشان می‌دهندکه چگونه با دوستانشان رفتار کنند.

ـ هیجانات منفی کودکتان را نادیده نگیرید: وقتی کودک ناراحت است و گریه می‌کند، او را ساکت نکنید. ساکت ماندن چیزی به او یاد نمی‌دهد. با او درباره احساساتش حرف بزنید. شما می‌توانید به کودکتان کمک کنید که خودکنترلی داشته و به لحاظ اجتماعی به شایستگی برسد؛ به‌خصوص در مورد کودکان کوچک‌تر که احساسات‌شان را بیشتر پنهان می‌کنند.

ـ همواره کودکتان را به خاطر به کار گیری مهارت‌ های اجتماعیاش تشویق کرده و پاداش دهید.

ـ ایفای نقش کنید: بهترین شیوه این است که نقش‌های مختلفی را با کودک بازی کنید و مهارت‌ های اجتماعی را به او یاد دهید.

ـ از محیطهای اجتماعی منفی و نامناسب بپرهیزید: به خصوص در زمان‌های خارج از مدرسه که کودک تمایل دارد در پارک و محیط‌های دیگر بازی کند، او را به هر پارکی نبرید و از همبازی‌های او اطمینان حاصل کنید.

ـ قوانینی را که در خانه وضع میکنید، تمرین کنید: قوانین نقش مهمی در تربیت و مهارت‌ های اجتماعی کودکتان دارند. با کودکتان این قوانین را تمرین کرده و تنبیه و تشویق را به موقع به کار بگیرید. در اجرای همین قوانین خانگی است که کودک خودکنترلی و همکاری با دوستانش را می‌آموزد.

به طور کلی والدین می‌بایست شرایطی را برای کوکشان فراهم کنند که وقتی او در محیط‌های مختلف اجتماعی قرار می‌گیرد، بتواند خودکنترلی داشته باشد و در عین یکدلی و همکاری با دیگران طبق ضوابط عمل کرده و تصمیم منطقی بگیرد. کودک امروز نوجوان فردا است و به استقلال فکر می‌کند. اکنون شما به عنوان والدین می‌توانید محیط‌های رفت و آمد او را کنترل کرده و از رسیدن آسیب‌ها به او جلوگیری کنید اما در دوره نوجوانی می‌بایست مهارت‌های اجتماعی او به حدی بالا باشدکه بتواند روی رفتارها، تفکرات و تصمیمات خود مدیریت و کنترل داشته باشد. والدین با به کارگیری این راهکارهای ساده و برقراری رابطه مثبت و صمیمانه با کودکشان می‌توانند قدم‌های محکمی را در جهت اجتماعی شدن فرزندشان برداشته و به مهارت‌های او بیفزایند.

http://www.bamom.net باز نشر از

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *